http://LearningApps.org/watch?v=pyrcpvrxc17
SP nr 28 we Wrocławiu
3
maj
7
mar
W dniach 5-11 marca obchodzimy Tydzień Książki Elektronicznej. Z tej okazji chcemy się dowiedzieć, jaka jest dostępność e-booków wśród uczniów naszej szkoły. Zapraszamy do udziału w krótkiej ankiecie:
http://LearningApps.org/watch?v=px85o4eaj17
23
paź
W naszej szkole dzieją się czytelnicze rewolucje!!!
11 kwietnia 2016 r. gościliśmy w naszej szkole pracowników Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – panią Justynę Deszcz-Tryhubczak oraz pana Mateusza Mareckiego, którzy przeprowadzili warsztaty czytelnicze. W zajęciach wzięli udział uczniowie z Dyskusyjnego Klubu Edukacyjnego oraz reprezentacje uczniów klas trzecich.
W pierwszej części spotkania zapoznaliśmy się z wynikami badań czytelnictwa w Polsce, rozmawialiśmy o naszych zainteresowaniach czytelniczych, obejrzeliśmy film animowany pt.Fantastyczne Latające Książki Pana Morrisa Lessmore, który był punktem wyjścia do dyskusji o roli książek w życiu człowieka.
Po przerwie starsi uczniowie analizowali problem kanonu lektur szkolnych a także w formie plakatów przedstawili swoje propozycje na temat – idealnego bohatera książek, najciekawszej tematyki oraz gatunku lektur najbardziej pożądanych przez uczniów. Zajęcia bardzo podobały się wszystkim.
Kolejnym krokiem, który zrobiliśmy na przełomie maja i czerwca było przeprowadzenie badań czytelniczych, których wyniki przedstawiliśmy w broszurze :Broszura Badania czytelnicze W tym roku podsumowaliśmy nasze dotychczasowe działania i zaplanowaliśmy dalsze, o których będziemy na bieżąco informować:)
W najbliższym czasie (3-4 listopada 2016) dr Deszcz-Tryhubczak zaprezentuje nasz projekt w swoim wystąpieniu pt. „Badania nad literaturą dziecięcą jako forma humanistyki zaangażowanej” podczas Transdyscyplinarnej Konferencji Naukowej w Poznaniu!!!
Wszystkich chętnych zapraszamy do podzielenia się swoimi pomysłami na promowanie czytelnictwa:
http://LearningApps.org/watch?v=prg89qf3n16
4
sty
Z okazji 170. rocznicy urodzin i 100. rocznicy śmierci pisarza, które przypadają w roku 2016, Sejm RP ogłosił Henryka Sienkiewicza patronem tego roku.
8
lis
W czwartek 19 listopada 2015 r. odwiedzi naszą szkołę autor wielu wspaniałych książek dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych!!!
Podczas spotkania z reprezentantami uczniów wszystkich klas autor opowie o swojej książce pt.
„Dziadek i niedźwiadek”. Poznamy autentyczną
historię sławnego niedźwiadka Wojtka, który walczył u boku polskich żołnierzy podczas II wojny światowej.
Niedźwiadek Wojtek ma nawet swój pomnik. Obejrzyj koniecznie reportaż na ten temat: http://fakty.tvn24.pl/ogladaj-online,60/szkocja-legendarny-niedzwiedz-wojtek-ma-swoj-pomnik-w-edynburgu,592690.html
Polecamy do przeczytania także inne książki tego pisarza – każda z nich opowiada prawdziwą historię wyjątkowych Polaków. Więcej informacji o autorze i jego książkach na stronie: ww.lukaszwierzbicki.pl
Po spotkaniu możliwość zakupu książek w cenie 30 zł. za egzemplarz.
31
maj
O swojej szkole opowiedziała mi moja babcia Ania. W roku 1957 rodzice zapisali ją do Szkoły Podstawowej nr 28 we Wrocławiu przy ulicy Greckiej 59.
Lekcje odbywały się na dwie zmiany, a w klasie było do 40 osób, ponieważ do niej należały Strachowice, Nowy Dwór, Muchobór Mały. Budynek nie zmienił swojego wyglądu, poza pokryciem dachu, elewacją i oknami. Klasy były bardzo skromne, okna bez firan i żaluzji, a w blatach ławek znajdowały się otwory na kałamarze, do których woźny dolewał atrament. Zeszyty miały wyblakłe, niebieskie okładki, kartki z papieru makulaturowego, na których podczas pisania atrament się rozlewał. Nikt wtedy nie myślał o długopisach ani piórach kulkowych. Do pisania służyła stalówka osadzona w obsadkę, moczyło się ją w atramencie i tak się pisało. Każdy uczeń był zobowiązany do noszenia czarnych lub granatowych fartuszków z białymi kołnierzykami i zmiennego obuwia. Dziewczyny musiały mieć włosy związane, a chłopcy krótko przystrzyżone. Nauczyciele wymagali od uczniów większej dyscypliny niż dzisiaj. Stosowane były kary cielesne, jak i moralne np. wystąpienie przed całą szkołą na apelu. Uczniowie byli zdyscyplinowani, szanowali nauczycieli, byli im posłuszni, w czasie przerwy byli spokojni, nie urządzali bójek, a latem wszyscy wychodzili na boisko i wspólnie spędzali czas. Zmieniły się również podręczniki i system nauczania. Uczniowie mogli odkupować podręczniki od starszych kolegów przez parę lat, ponieważ się nie zmieniały jak dzisiaj. W każdej szkole i klasie były one jednakowe. Nauka trwała przez sześć dni w tygodniu. Wolne były tylko niedziele. Szkoła nie miała patrona, a opiekuna, była to Fabryka Wagonów „Pa-Fa-Wag”.
To był cudowny czas, a z kolegami i koleżankami babcia spotyka się do dziś.
Michał Fluder
19
mar
Zapraszamy do czytania prasy – gazetki Olimp codzienny.
12
lis
Jeszcze w ubiegłym roku szkolnym cała społeczność Szkoły Podstawowej nr 28 wraz z mieszkańcami osiedla Muchobór Mały zbierała książki dla Polaków za wschodnią granicą. Dzięki ofiarności uczniów, ich rodzin zebraliśmy razem 2230 książek z różnych dziedzin. Wśród najliczniej zgromadzonych była literatura piękna dla dzieci i dorosłych, podręczniki, książki historyczne i popularnonaukowe.
Księgozbiór trafił do Polaków w Mołdawii oraz do Szkoły Języka Polskiego im. Jana Pawła II w Samborze na Ukrainie.
Bardzo cieszymy się, że nasza akcja zakończyła się sukcesem. Możemy być dumni, że swoją ofiarnością pomagamy Polakom na Wschodzie w pielęgnowaniu języka polskiego, naszej wspólnej kultury, historii. Świadectwem głębokiego, serdecznego związku tych ludzi z Ojczyzną jest m.in. „Jutrzenka” – Pismo Polaków w Mołdawii, które otrzymaliśmy wraz z pisemnymi podziękowaniami. Zapraszamy do lektury czasopisma na stronie: www.jutrzenka.md
12
lis
Pani Agnieszka Steur po raz kolejny przyjęła zaproszenie na spotkanie z naszymi uczniami. Od kilkunastu lat mieszka w Holandii, a od kilku lat zaprzyjaźniona jest z SP28. To dziennikarka polonijna, felietonistka i powieściopisarka. W Holandii prowadzi warsztaty i konferencje o dwujęzyczności polskich dzieci a także tworzy blog Emigrantka.
Dwa lata temu przyjechała na spotkanie autorskie z pierwszą częścią powieści fantasy „Wojna w Jangblizji. W tamtym świecie”.
Podczas tegorocznego spotkania odbyła się promocja II części cyklu – „Wojna w Jangbllizji. W domu”.
Więcej na temat pisarki i jej powieści czytaj na: www.wojnawjangblizji.com oraz www.agnieszkasteur.com